MDJW

Forum klanu MDJW

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2014-03-31 13:02:16

 AceLevy

Imperator

7466720
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2011-10-18
Posty: 192

Wszystko o wyrobie piwa

Witajcie serdecznie.

Jeśli ktoś próbował kiedyś domowego piwa (zrobionego tak jak należy - na słodzie, a nie na cukrze), to wie, że warto zainwestować parę złotych w sprzęt i zacznie sam robić napój bogów.


http://piwolog.pl/wp-content/uploads/2010/11/dsc_281512.jpg
Cały sprzęt możecie dostać na www.piwopiweczko.pl, gdzie ja również zaopatruję się w składniki oraz dodatkowy sprzęt.
Na początek polecam kupić gotowy zestaw do robienia piwa (najlepiej ten najdroższy za 200zł), gdyż pojedynczo kupowane elementy wyjdą znacznie drożej. Przedstawię jednak cennik wszystkiego co jest potrzebne oraz wyjaśnię po co właściwie są nam potrzebne owe elementy.


Sprzęt:

Spoiler:


http://sklep.kolskibrowar.pl/img/shop/31/med/895289267.jpg
Cena: 30zł
Wiadro fermentacyjne z kranem jest to naczynie, w którym fermentujemy piwo/wino lub jakikolwiek inny alkohol. Jest to niezbędne do robienia piwa! Oczywiście, jeśli ktoś posiada balon na wino, może go użyć, jednak takie wiadro zdecydowanie łatwiej umyć i zdezynfekować, oraz nie ma ryzyka, że owy balon stłuczemy
Zawarty oczywiście w każdym z zestawów.

Można kupić tańszą wersję za 20zł, która nie posiada kraniku, jednak łatwiej zlewać piwo/wino przez kran



http://www.winodomowe.pl/data/gfx/pictures/large/9/1/219_1.jpg
Cena: 2,50zł
Rurka fermentacyjna to niezbędny element do fermentacji piwa lub wina. Nie pozwala dostać się powietrzu do fermentatora, przez co nasz alkohol jest bezpieczny od infekcji.
Zawarta jest w każdym z zestawów.



http://swiatpiwadomowego.pl/img/p/45-40-large.jpg
Cena: 14zł
Bez takiego mieszadła da się poradzić, jednak bardzo pomaga w mieszaniu brzeczki.
Zawarte w każdym z zestawów.



http://www.piwopiweczko.pl/images/products/235_min.png
Cena: 6zł
Szczotka do butelek jak sama nazwa wskazuje służy to czyszczenia butelek z osadu. Ja jednak jej nie używam, gdyż rączka lubi rozdzielić się od rdzenia lub obracać się przez co tak naprawdę nic nie wyczyścimy. Ja radzę sobie innym sprzętem. Butelki, które będziemy płukać zaraz po użyciu nie będą wymagać czyszczenia ową szczotką.
Zawarta w zestawie.



http://www.dar-win.pl/img/p/28-72-thickbox.jpg
Cena: 11zł
Cukromierz to bardzo ważne urządzenie. Jest delikatne (zrobione ze szkła), przez co należy uważać przy jego użyciu. Cukromierz mierzy zawartość cukru (a w zasadzie gęstość cieczy) w stopniach Ballinga. Jesteśmy dzięki temu w stanie oszacować moc alkoholu. Pomocny także, aby sprawdzić, czy fermentacja dobiegła już końca.
Zawarty w zestawie.



http://photos05.redcart.pl/templates/images/thumb/6979/295/295/pl/0/templates/images/products/6979/7c145b5dfd0ca6caad133c875f4de4b7.jpg
Cena: 45zł
Sterylizator do butelek, to praktycznie obowiązkowy zakup. Służy do dokładnego wysterylizowania butelki przed wlaniem do niej zawartości. Do sterylizatora wlewamy bardzo ciepłą wodę ze środkiem dezynfekującym (soda oczyszczona lub pirosiarczyn sodu) oraz "pompujemy" wodę w butelkę. Sterylizator wytwarza takie ciśnienie, że nawet jak butelka ma "paprochy" potrafi się ich pozbyć. Dzięki czemu świetnie zastępuje nam szczotkę do butelek.
Nie ma go niestety w żadnym z zestawów.



http://i.iplsc.com/suszarka-do-butelek-po-piwie/0002RX3VGKL8D7TM-C116-F4.jpg
Cena: 60zł
Suszarka do butelek. Nie jest zawarta w żadnym zestawie. Bardzo przydatne urządzenie, jednak nie jest ono wymagane na początku. Na pewno usprawni dezynfekcję butelek. Sam nie posiadam, jednak wkrótce na pewno zakupię. Na jej ramionach zawieszamy butelki, dzięki czemu szybciej wyschną, a woda, która została w środku wycieknie.
Nie ma jej niestety w żadnym z zestawów.



http://www.marcin-webdesign.pl/szablon/term_cieklokrystaliczny_1.jpg
Cena: 6zł
Termometr ten najlepiej umieścić na fermentatorze. Dzięki temu będziemy w stanie kontrolować temperaturę warki.
Zawarty chyba w każdym zestawie.



http://alembik.eu/214-714-thickbox/miarka-do-cukru-glukozy-2-4-6g.jpg
Cena: 5zł
Miarka do cukru służy do refermentacji piwa. Odpowiednie wartości odpowiadają wielkościom butelek. Dzięki czemu dodamy do butelki idealną ilość cukru, bądź glukozy (UWAGA: Glukozy należy dać troszkę więcej niż cukru, dlatego ja zawszę dodaję "czubatą"). Bardzo przydatne urządzenie.
Zawarta w każdym zestawie.



http://www.piwopiweczko.pl/images/products/335_min.jpg
Cena: 5zł
Filtr osadów. Warto zakupić, mimo, że niektórzy uważają, że niewiele pomaga. Kiedy włożymy go do fermentatora w kranik - alkohol będzie spływał tylko z góry, przez co nie zaciągnie osadu z dna fermentatora. Ja stosuję ten wynalazek, i faktycznie pomaga
Nie zawarty w żadnym z zestawów.



http://winoiser.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/12/zaworek2-460x334.jpg
Cena: 17zł
Rurka do nalewania. Genialne urządzenie, dzięki któremu wlejemy do butelki tyle alkoholu ile potrzeba. Działa jak "zawór", dzięki czemu nie musimy zakręcać kraniku. Po naciśnięciu zaworu przez dno butelki zaczyna lecieć alkohol z fermentatora. Kiedy alkohol zacznie już prawie wylewać się z butelki - opuszczamy butelkę, a zawór zamyka się. Objętość rurki po wyciągnięciu jest równa temu ile powietrza powinniśmy zostawić w butelce. Zapobiega to także pienieniu się alkoholu podczas zlewania. Moim zdaniem obowiązkowy zakup.
Niestety nie zawarta w żadnym z zestawów.



http://www.piwopiweczko.pl/images/products/843_min.jpg
Cena: 5zł
Kapsle do butelkowania piwa. Cena za 100szt. Oczywiście bez nich nie zamkniemy piwa w butelkach, chyba, że posiadamy butelki z zamykaniem patentowym (takie jak są w Grolschach i dawnej oranżadzie). Co jakiś czas musimy się w nie zaopatrzyć, aby mieć kapsle na kolejną warkę, jednak jedna paczka wystarcza w zupełności na 2 warki (jedna warka 23 litry piwa). Nie podnosi to jednak przecież wartości jednej butelki o nie wiadomo jaką kwotę (0,05zł za butelkę ;P). Tak, że zakup jest obowiązkowy.
Zawarte w zestawach.



http://www.piwopiweczko.pl/images/products/142_min.jpg
Cena: 51zł
Kapslownica typu Greta. Jest mało wygodna przy butelkowaniu, oraz nie nadaje się do wszystkich butelek. Butelki po piwach typu np Harnaś potrafi uciąć szyjkę, przez co zmarnujemy kapsel, butelkę oraz w najgorszym przypadku 0.5l złotego napoju. Używałem jej przy 2 pierwszych warkach, jednak pod koniec zaczęła mi ciąć szyjki, dlatego zaopatrzyłem się w o wiele lepszy model. Wymaga specjalnych butelek z płaskim zakończeniem szyjki.
Zawarta w zestawach.



http://www.piwopiweczko.pl/images/products/141_min.jpg
Cena: 90zł-145zł
Kapslownica stołowa. Chyba najlepsze rozwiązanie do butelkowania piwa. Ja posiadam Grifo za 90zł, która jest chyba nawet lepsza od modelu za 115zł (która ma regulowaną wysokość na śrubie) ze względu na szybszą regulację wysokości (zatrzask i dziurki). Na zdjęciu model za 120zł innej firmy różniący się tylko tym, że zamiast metalowego bolca blokującego ma plastikowy przycisk do regulacji. Dlatego to właśnie ten najtańszy model polecam. Niestety nie ma go aktualnie na stanie sklepu. Najlepszym, ale też najdroższym rozwiązaniem jest Grifo Heavy Duty, która zamiast "wajchy" posiada 3 ramienną obrotową rączkę. Jest także wytrzymalsza poprzez użycie 2 stalowych wsporników zamiast jednego. Jednak dopóki nie rozleci mi się ta co mam, nie będę zmieniał (a trochę to może potrwać, gdyż naprawdę jest dość wytrzymała ta za 90zł). Myślę, że zakup kapslownicy stołowej jest obowiązkowy, ze względu na to, że może butelkować butelki o każdej wysokości oraz ma możliwość kapslowania butelek z gwintem (typu Carlsberg).
Nie znajduje się w żadnym zestawie.



Co do kapslownic to najtańsza jest kapslownica młotkowa (19zł). Jednak nie polecam jej ze względu na mozolny proces kapslowania oraz dużą szansę stłuczenia butelki wraz z zawartością (kładziemy na butelce z kapslem oraz walimy gumowym młotkiem, który oczywiście należy posiadać w domu).

Składniki oraz Dodatki:

Spoiler:


Chyba najciekawszą rzeczą są składniki. To właśnie z nich powstaje nasz złocisty napój, dlatego musimy zadbać o ich jakość.


http://www.houseofhomebrew.co.uk/image/cache/data/Coopers-Draught-500x500.jpg
Cena: 54zł-58zł
Koncentrat słodowy chmielony (tzw. brew kit). Najważniejszy składnik naszego piwa. Jest to syrop słodowy, który jest nachmielony chmielem. Jest wiele rodzajów koncentratów. Ja korzystam z koncentratów Coopersa (cena/jakość jest bardzo dobra). Podałem cenę tej najtańszej półki. Każdy z producentów (z wyjątkiem Coopersa ;P) ma 3 półki cenowe.
a) najtańsze - granice 50zł-60zł
b) średnie - granice 70zł-90zł
c) najdroższe - granice 90zł-120zł
Niektóre zestawy zawierają 2 puszki. Jedna chmielona, druga nie - dzięki czemu nie musimy dodawać już innych składników poza drożdżami (zawartymi w każdej puszce).
Producenci posiadają bardzo szeroką gamę koncentratów. Każdy rodzaj piwa smakuje zupełnie inaczej (Lager, Drought, Pilsner itd) - jedne są bardziej gorzkie, inne bardziej słodkie, a jeszcze inne mają posmak czekolady. Smak zależy także od innych składników dodanych do piwa, które opiszę poniżej.
Brew kit jest zawarty w każdym zestawie do piwa.



http://piwoszarnia.pl/user/images/min/product_mid/1386291618_gozdawa_ekstrakt_jasny.jpg
Cena: 2,35zł-40zł
Koncentrat słodowy niechmielony - czyli źródło cukru dla naszej fermentacji. Mamy szeroką gamę wyboru "paliwa".
a)Możemy wybrać najtańszą opcję, czyli cukier (2,35zł). Jednak spowoduje to, że nasze piwo będzie miało "bimbrowy" posmak. Nie robiłem nigdy na cukrze, jednak każdy piwowar uświadomił mnie, że po zrobieniu piwa na cukrze każdy się zniechęca do robienia kolejnej warki.
b)Średnią półką jeśli chodzi o "paliwo" dla fermentacji jest glukoza. Jest niewiele droższa od cukru (7,50zł) oraz smak piwa na pewno będzie o wiele lepszy niż na cukrze. jednak niektórzy skarżą się na zbyt gorzki smak piwa (w zależności od typu piwa). Pozbywa się posmaku "bimbru".
c)Najdroższa półka, którą ja stosuje jest właśnie słód puszkowany ze zdjęcia. Sprawia on, że piwo robione jest "jak należy". Piwo ma wtedy delikatny smak, gdyż słód łagodzi wszelkiego rodzaju "dziwne" posmaki. Można zastosować także słód sypki, jednak w syropie jest zdecydowanie lepszy, a cenowo nie różnią się zbyt wiele. Do wyboru jest zarówno słód jasny jak i ciemny, w zależności jakie piwo zamierzamy uwarzyć.



http://www.piwopiweczko.pl/images/products/536_min.jpg
Cena:4zł-20zł
Drożdże co prawda dostępne są już w brew kitach, jednak niektórzy zmieniają rodzaj drożdży, aby osiągnąć inny smak piwa. Drożdże dzielimy na:
a) dolnej fermentacji - ok 10*C-16*C
b) górnej fermentacji - ok  21*C-26*C
Należy się trzymać tych temperatur, gdyż drożdże obumierają w innych temperaturach niż podany zakres. Dlatego piwa dolnej fermentacji są ciężkie do zrobienia, jeśli nie posiadamy piwnicy lub innego zimnego pomieszczenia.
Jest bardzo wiele rodzajów drożdży, ja jednak nie stosowałem jeszcze "podmianki". Może przy kolejnej warce zacznę bawić się w takie eksperymenty.
Nie jest to obowiązkowy zakup.
Zawarty w każdym Brew Kicie.



http://robiepiwo.pl/343-large_default/pirosiarczyn-sodu-500g.jpg
Cena: 4,50zł-7zł
Pirosiarczyn sodu służy do dezynfekcji sprzętu i butelek. Jest nieszkodliwy dla zdrowia. Jest to opcja za 4,50zł/100g. Spokojnie wystarczy na 2 warki piwa. Droższa opcja to OXI ONE. Kosztuje 7zł/100g, jednak używa się go w mniejszych proporcjach. Nie stosuję go ze względu na większą zawartość chemii.
Obowiązkowy zakup przy robieniu jakiegokolwiek alkoholu domowego.
Zawarty w najdroższym zestawie.



To by było na tyle, jeśli chodzi o sprzęt i składniki. Nie przedstawiałem cen butelek, gdyż wachlarz wyboru jest zbyt duży. Jednak najlepszym i najtańszym sposobem są butelki po zwykłych komercyjnych piwach. Koszt takiej butelki to zaledwie 0.35zł za butelkę, a te możemy używać wielokrotnie. Należy jednak pamiętać, że butelki zwrotne mają grubszą (wytrzymalszą) ściankę - dlatego raczej unikajcie butelek bezzwrotnych, gdyż jeśli kiedyś przesadzicie z zawartością paliwa do refermentacji mogą powstać tzw. granaty (chyba nie muszę tłumaczyć, jak będzie to wyglądało w szafce lub co gorsza w ręce).

Jak będę robił kolejną warkę piwa zamieszczę dokładne zdjęcia wszystkich etapów robienia piwa, oraz dokładnie opiszę jak się robi porządne piwo.

Jeśli będziecie zamierzali zabrać się za zrobienie własnego - służę radą i pomocą. Oczywiście nie zapomnijcie podzielić się butelką swojego własnego wyrobu jak i zdjęciami z produkcji

Miłej zabawy i smacznych wyrobów życzy
Wasz Imperator
Ace Levy

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.emerytomani2.pun.pl www.sektasniacego.pun.pl www.mklserv.pun.pl www.p-s-r.pun.pl www.teatrcieni.pun.pl